UNICEF advarer kraftigt mod de alvorlige følger, det vil få at stoppe nødhjælpen til Gaza.
”Børn og familier i Gaza er allerede presset til det yderste. De har desperat brug for hjælp, og den smule stabilitet, der var begyndt at vende tilbage, risikerer nu at smuldre. Det er afgørende, at våbenhvilen opretholdes, og at nødhjælpen får lov til at strømme frit, så vi kan fortsætte den livsvigtige humanitære indsats,” siger Susanne Dahl, generalsekretær i UNICEF Danmark.
I den første fase af våbenhvilen lykkedes det UNICEF og samarbejdspartnere at bringe store mængder livsnødvendige forsyninger ind i Gaza og få dem delt ud til børn og familier i nød. Alene i den seneste måned har næsten 1.000 UNICEF-lastbiler krydset grænsen med rent drikkevand, medicinske forsyninger, vacciner, terapeutisk mad og andre essentielle materialer.
Børnene har fået varmt tøj, rent vand og behandling for underernæring – men behovet er stadig enormt. Situationen er fortsat ekstremt kritisk.
I sidste uge døde syv nyfødte babyer angiveligt af kulde, fordi de manglede varmt tøj, tæpper, husly og basal lægehjælp.
”De dødsfald kunne være forhindret. Det er hjerteskærende og en brutal påmindelse om, at vi har brug for mere – ikke mindre – nødhjælp,” understreger Susanne Dahl.
UNICEF opfordrer alle parter til at overholde deres forpligtelser ifølge international lov. Det betyder, at nødhjælp skal have fri adgang, flere grænseovergange skal åbnes, alle gidsler skal frigives, og at der i sidste ende skal sikres en permanent våbenhvile.
Hvad UNICEF har gjort indtil nu
Trods de massive udfordringer har UNICEF og vores partnere arbejdet intensivt for at hjælpe børn og familier i Gaza:
• 150.000 børn har modtaget varmt tøj, og 70.000 familier har fået presenninger til beskyttelse mod vejret.
• Over 25.000 mennesker har fået adgang til livreddende lægehjælp.
• Vanddistributionen er udvidet til at dække næsten 500.000 mennesker dagligt i fjerntliggende områder. Samtidig er kritisk vandinfrastruktur, herunder afsaltningsanlæg, blevet repareret.
• 2.600 børn er blevet behandlet for akut underernæring.
• 195.000 mennesker – heraf mindst 100.000 børn – har modtaget humanitær kontanthjælp.
• En poliovaccinationskampagne har sikret, at over 600.000 børn er blevet vaccineret, og yderligere 14.000 børn har fået rutinevaccinationer mod smitsomme sygdomme.
