De Usynlige Kvinders Klub

De Usynlige
Kvinders Klub

- om en verden designet af og til mænd ...

 

Selv om mænd er kommet langt mere på banen i forhold til de opgaver, der dagligt skal løses for at
få hverdagen til at fungere - rengøring, indkøb, tøjvask, børnepasning etc. - så arbejder kvinder
hver eneste dag en time mere i hjemmet end mændene. Det svarer til ni ugers ubetalt fuldtidsarbejde årligt.

 
 

Emma Holten

Emma Holten er feministisk aktivist og en markant person, når det kommer til ligestilling i Danmark. I 2011 blev nøgenbilleder hacket fra hendes computer og lagt ud på flere forskellige internetsider. I september 2014 stod hun, som en af de første i verden, frem som hævnpornooffer. Siden da har hun rejst over hele verden i forbindelse med sit aktivistiske arbejde.

I øjeblikket turnerer hun rundt med foredraget ’Hvad er vi værd? Om feministisk økonomi’. Her sætter hun fokus på de økonomiske modeller, der i dag bruges til at måle effekten af politik. Formålet med hendes foredrag er grundlæggende at vise, at økonomi ikke er en objektiv videnskab.

Lyt til Podcasten.

Emma Holten - De Usynlige Kvinders Klub
Økonomer kan ikke udregne effekten af omsorgsarbejde og værdien sættes derfor til 0 kr. Det til trods for, at det er helt grundlæggende for, at alt andet kan fungere.

Hjælp piger og kvinder med at få indflydelse på deres egen fremtid

Støt nu